ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Продукування водню клітинами Euglena gracilis

Біореактор для вирощування мікроводоростей і продукування водню
складається з прозорого циліндра, через який барботується СО2 і N2 для перемішування і кращого газообміну. Реактор ізольований від атмосфери, має систему контролю рН і температури, освітлюється лампами з потужністю 200 W/м2.

Області застосування

Результати дослідження будуть використані для розробки технології використання одноклітинних мікроводоростей з метою отримання водню за рахунок енергії світла і утилізації відпрацьованої біомаси для виробництва біологічно-активних речовин.

Короткий опис

Не зважаючи на те, що клітини Euglena gracilis легко адаптуються до відсутності кисню, ця культура до останнього часу не розглядалася як перспективний продуцент Н2. Разом з білоруськими дослідниками нам вдалося знайти кофактори, які індукують утворення водню Euglena gracilis при її освітленні, а також розробити систему заходів, які забезпечують стале продукування водню.

Очікувані властивості

Створення біотехнології культивування Euglena gracilis з метою прижиттєвого продукування водню і використання біомаси для вилучення біологічно-активних речовин. Після успішного завершення технічних етапів розробка має потенціал для досягнення економічної ефективності.

Переваги

Культура Euglena gracilis є перспективним джерелом вітамінів і унікальних біологічно активних речовин, швидко зростає з використанням екзогенно доданих джерел вуглецю, або при високих рівнях освітлення в автотрофному режимі. На відміну від багатьох інших мікроводоростей, Euglena gracilis відносно легко переходить до аноксигенного існування і здатна тривалий час перебувати за умов аноксії, сприятливих для продукування водню.

Конкуренти

  • Algae test laboratory, UC Berkeley, USA;
  • Max-Planck-Institut fur Chemische Energiekonversion, Germany;
  • Universite de Nantes, CNRS, France;
  • Algae Biotech Group (Bielefeld University Center for Biotechnology, Germany)

Стан розробки

Проведена оптимізація умов вирощування клітин Euglena gracilis, виконані дослідження з пошуку ефекторів, які індукують утворення водню і забезпечують його стале продукування. Проведена модернізація фотобіореактора з використанням світлодіодних джерел кольорового освітлення, визначена залежність фотопродукування від спектрального складу освітлення.

Інтелектуальна власність

Готується заявка на видачу патенту України на винахід «Спосіб світло залежного продукування водню клітинами Euglena gracilis за умов міксотрофного культивування
/ Подорванов В.В., Поліщук О.В., Мокросноп В.М., Золотарьова О.К./ заявник Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного Національної академії наук України.

Контактна інформація

Інститут-Виконавець: Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України

Проект № 13 «Світло-залежне продукування водню мікроводоростями (Chlorophyta) і фотосинтетичними бактеріями (Rhodobacter

Контактна особа:

Золотарьова Олена Костянтинівна

Е-mail: membrana@ukr.net