ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Теоретичні дослідження сорбційної здатності сплавів типу АВ5 та їх практичне застосування в системах збереження водню.

Області застосування

Знання граничної розчинності одного елемента в іншому дозволяє визначити інтервал концентрації, при якій даний елемент розчиняється у сплаві без порушення однорідності твердого розчину. При введенні домішок в сплав в значній мірі змінюються його механічні, електричні, магнітні та інші властивості. Багатокомпонентні тверді розчини на основі чистих металів або бінарних сплавів мають велике практичне значення і є головними структурними складовими майже всіх використовуваних на практиці сплавів.

Короткий опис

Враховуючи той факт, що чисті хімічні елементи і досконалі структури є ідеальним і майже недосяжним випадком синтезу тих чи інших речовин, можна зробити висновки про важливість і актуальність досліджень, пов'язаних з вивченням впливу на властивості та структуру речовин присутності в їхньому об’ємі різних домішок.
Особливе значення надається вивченню взаємодії речовини з домішками, складовими оточуючого нас газового середовища (тобто атмосфери). До них належать кисень та азот, а також вуглець і водень, присутні у вигляді діоксиду вуглецю та водяної пари. Взаємодія цих елементів з речовинами призводить до утворення твердих розчинів цих елементів в речовинах, а потім до утворення оксидів, нітридів, карбідів і гідридів, а також їх сумішей (тобто оксикарбідів, карбонітридів і т.д.).
Взаємодіючи з речовинами ці елементи можуть значно впливати на їх хімічні та фізичні властивості. Знання характеру впливу і передбачення зміни властивостей тої чи іншої речовини або матеріалу відіграє важливу роль у підборі та використанні того чи іншого матеріалу.
Дифундуючи в кристалічній гратці металів і сплавів ці елементи впроваджуються в міжвузловини, утворюючи при певних концентраціях в об’ємі металу свою підгратку, являючись при цьому домішками проникнення. Однією з домішок проникнення, на якій концентрується увага досліджень цієї роботи, є водень. Важливість дослідження сполук водню та його поведінки в різних фізико-хімічних процесах визначається широким використанням його в практиці.

Очікувані властивості

Було розглянуто розчинність водню в якості домішки проникнення в сплавах АВ з ГПУ гратами В81,В19,В31 з урахуванням розподілу атомів домішки в тетра і октаедричних міжвузлях, а також у сплавах АВ3 з ГЦК структурою L12 при розподілі впроваджених атомів в тетра, октаедричних і тріангулярних межвузловинах Буде створена теорія розчинності водню в сплавах АВ2типу з урахуванням можливого розміщення атомів водню в різного типу позиціях.

Переваги

Метою проекту є створення теорії розчинності водню в АВ системах з урахуванням можливого розміщення атомів водню в різного типу позиціях.
Методи дослідження – Молекулярно-кінетична теорія досліджує властивості сплавів, розглядаючи взаємодію і переміщення атомів у сплавах без урахування поведінки в них електронів. У цій теорії дослідження проводяться за допомогою методів, що використовуються в статистичній фізиці, із застосуванням термодинамічних функцій та певної спрощеної моделі сплаву. Молекулярно-кінетична теорія дозволяє з'ясувати основні характерні риси таких явищ у сплавах, як атомне впорядкування, атомна дифузія, розчинність атомів у сплавах, розпад сплавів, пластична деформація металів, теплоємність сплавів і т.п..

Конкуренти

Немає

Стан розробки

На другому етапі було розглянуто розчинність водню в якості домішки проникнення в сплавах АВ з ГПУ гратами В81,В19,В31 з урахуванням розподілу атомів домішки в тетра і октаедричних міжвузлях, а також у сплавах АВ3 з ГЦК структурою L12 при розподілі впроваджених атомів в тетра, октаедричних і тріангулярних міжвузловинах. Розраховані: вільна енергія сплаву; рівноважний розподіл проникнених атомів; досліджено енергетичні стани кристалів; розчинність домішки проникнень; проведені порівняння результатів розрахунків з експериментальними даними.

Інтелектуальна власність

Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича

Контактна інформація

Виконавець: Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича

Проект №20 «Теоретичні дослідження сорбційної здатності сплавів типу АВ5 та їх практичне застосування в системах збереження водню»

Контактна особа:

д-р фіз.-мат. наук Загінайченко С. Ю

Е-mail: shurzag@ipms.kiev.ua