ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Воднева термобарохімічна технологія збільшення продуктивності нафтових, газових та газоконденсатних свердловин

Схема реалізації технологічного процесу
та основні фактори впливу на продуктивний пласт.

Області застосування

Технологія використовується на свердловинах нафтових, газових та газоконденсатних родовищ, основними причинами незадовільної роботи яких є кольматація привибійної зони продуктивних пластів (ПЗП) буровими та цементувальними розчинами ще на етапі первинного розкритті свердловин, а також важкими вуглеводневими фракціями підчас експлуатації свердловин.

Короткий опис

Технологічний процес передбачає роздільно-послідовне закачування в привибійну зону продуктивного пласта паливно-окислювальних сумішей, де під дією внутріпластового температури горючі компоненти спочатку окислюються, а потім горять у воді без доступу повітря, виділяючи хімічно активні гази і тепло, одночасно розкладаючи інші складові, наприклад, комплексні сполуки нітратів. В реакціях виділяються атомарний і молекулярний водень, оксиди азоту та вуглецю, пари азотної і соляної кислот, вони багатофункціональне діють на пласт і флюїд. Основним робочим тілом процесу є водень, який не тільки сам володіє надзвичайно високою проникаючою здатністю в породу пласта, але і збільшує проникність останнього для інших газів. Суміш газів (водню, оксидів азоту та вуглецю, парів кислот та ін) впливає на пласт. При цьому на відміну від існуючих аналогів, руйнується зв'язок вуглеводнів з породою пласта, тобто збільшується повнота вилучення нафти і газу.

Очікувані властивості

В результаті впливу на ПЗП пористість і проникність колектора різко зростає і, відповідно, підвищується продуктивність нафтових, газових і газоконденсатних свердловин за рахунок:
- Додаткового тріщиноутворення і можливого газорозриву пласта;
-внутрипластового гідрокрекінгу (гідроконверсіі) високомолекулярних вуглеводнів і перетворення їх в бензинові та газові фракції;
- Короткочасного внутрипластового горіння смолистих відкладень;
- Зниження скін-фактора;
- Нового виду гарячої кислотно-лужної обробки з нагріванням пласта і можливим в реалізації зміцненням сипучих колекторів за рахунок вторинних змін структури породи.

Переваги

Комплексність і багатофакторність впливу на ПЗП, а також можливість керування даними процесами забезпечує ефективну очистку колектора привибійної зони продуктивних пластів, незалежно від складу порід та причин їх кольматації, підвищуючи їх проникність. Ефективність від впливу водневої термобарохімічної технології значно перевищує існуючі сучасні технології інтенсифікації видобутку вуглеводнів.

Конкуренти

Технолгії гідравлічного розриву пласту (Schlumberger Limited, Halliburton, BJ Services);
технології кислотної обробки ПЗП.

Стан розробки

Проведено перший етап опитно-промислових випробувань технології на нафто-газових родовищах України, Росії, Китаю, Туркменії, які показали позитивний результат. Дебіти свердловин було збільшено на деяких об’єктах до 30 разів. Зараз створена експериментальна установка для моделювання умов свердловини та проводяться дослідження метою яких є удосконалення технології за рахунок використання нових гідро реагуючих речовин, а також нового способу доставки цих речовин в ПЗП. Це дозволить покращити управління термобарохімічним процесом з виділенням водню при заданій температурі, а також суттєво знизити собівартість обробки свердловини. Планується в найближчий час проведення другого етапу опитно-промислових випробувань технології.

Інтелектуальна власність

Формується заявка на видачу патенту України на винахід «Спосіб водневого термобарохімічного впливу на при вибійну зону пласту»

Контактна інформація

Виконавець: Інститут проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного

Проект №42 «Створення науково-практичних основ використання водню в технологіях інтенсифікації видобутку нафти, газу та газового конденсату»

Контактна особа:

Кравченко Олег Вікторович

Е-mail: admi@ipmach.kharkov.ua

Е-mail: krav@ipmach.kharkov.ua