ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Детонаційні покриття на основі сплаву Ti3Al, обробленого у процесах деструктивного гідрування і рекомбінації

Області застосування

Передбачається застосування способу деструктивного гідрування – рекомбінації титанвмісних інтерметалідів для виготовлення жароміцних покриттів, призначених для використання у ракетній та авіаційній техніці.

Короткий опис

Вихідні порошки для виготовлення детонаційних покриттів одержують шляхом термоводневої обробки титанвмісних інтерметалідів (в даному разі Ti3Al) в області їх деструктивного гідрування – рекомбінації, а напилювання покриттів здійснюють за допомогою детонаційно-газової установки “Днепр-5МА”, розробленої в Інституті проблем матеріалознавства Національної академії наук України.

Очікувані властивості

Покриття з порошків, оброблених у водні, мають підвищену міцність зчеплення з підкладкою у порівнянні з покриттями з порошків Ti3Al, одержаних механічним подрібненням злитку. Це досягається за рахунок зниження вмісту крихких оксидних фаз та звуження меж поділу між окремими шарами та між покриттям і підкладкою внаслідок захисного впливу водню.

Переваги

За складом продуктів термоводневої обробки титанвмісних інтерметалідів спосіб деструктивного гідрування слід порівнювати з процесом диспропорціонування гідридів цих інтерметалідів з максимальною концентрацією водню в металевій матриці. При цьому диспропорціонування гідридів здійснюють в умовах високих температур (близько 900°С) та тисків водню (в межах тисяч атмосфер). Зниження цих показників в десятки разів можливе в разі безпосереднього розкладання вихідних інтерметалідів, а не їх гідридів, в ході реакції деструктивного гідрування. Таке спрощення термоводневої обробки інтерметалідів є технологічно важливим аспектом одержання нових дисперсно зміцнених композитів на основі титану з тонкою структурою.

Конкуренти

Московський Державний Університет

Стан розробки

Встановлено термодинамічні області деструктивного гідрування і рекомбінації інтерметаліду Ti3Al. Досліджено структурно-фазовий механізм деструктивного гідрування і рекомбінації Ti3A. Синтезовано порошки TiH2-TiAl3 та рекомбінованого.
Виготовлено та досліджено зразки детонаційних покриттів на основі вихідного і рекомбінованого Ti3Al та на основі наноструктурного композиту TiH2-TiAl3.

Інтелектуальна власність

Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України

Контактна інформація

Виконавець: Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України

Проект №33 «Наукові основи деструктивного гідрування-рекомбінації інтерметалічних сполук та сплавів, що містять гідридотвірний метал, і розробка нового покоління неруйнівних акумуляторів водню»

Контактна особа:

Кучерявий Олег

тел.+38(068)-118-43-49

Е-mail: gelo1089@gmail.com