ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Фундаментальні аспекти відновлювано-водневої енергетики і паливно-комірчаних технологій


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Паливні комірки

Про найважливіше:


Дослідження і оптимізація систем отримання водню шляхом застосування електролізу води з використанням енергії вітру, сонячної радіації та геотермальної енергії

Дослідження умов синтезу

Гібридна енергосистема з проміжним виробництвом водню

Області застосування

Отримання водню з застосуванням відновлюваних джерел енергії для подальшого забезпечення водневим паливом автомобілів, виробництва електроенергії та використання в хімічній промисловості.

Короткий опис

Оптимізація параметрів систем отримання водню електролізом води з застосуванням енергії вітру, сонячної радіації і геотермальної енергії обводнених газових родовищ, в яких враховуються технічні і технологічні характеристики таких систем, існуючий фонд обводнених газових родовищ і їх інфраструктура, проводиться шляхом математичного моделювання цих систем з урахуванням багаторічних даних метеорологічних спостережень та гідрогеологічних і геотермічних даних Державного інформаційного геологічного фонду України.

Очікувані властивості

Оптимізація систем отримання водню електролізом води з застосуванням енергії вітру, сонячної радіації і геотермальної енергії, що враховує технічні і технологічні характеристики таких систем та існуючий фонд обводнених газових родовищ і їх інфраструктуру.

Переваги

Використання для отримання водню замість традиційних джерел енергії первинні енергоносії відновлюваних джерел енергії, а саме енергію вітру, сонячну радіацію та геотермальну енергію.

Конкуренти

Electric Power Development (США);
H-tec (ФРГ);
General Electric Co. (Япония);
Norsk (Норвегия);
David Systems and Technology (Испания);
De Nora (Италия);
Stuart Imet (Бельгия).

Стан розробки

Демонстраційна експериментальна система вітроелектростанція-електролізер на території Переяслав-Хмельницької Дослідно-випробувальної бази Інституту проблем матеріалознавства НАН України в урочищі «Бурлівщина» (тристоронній Договір про співробітництво від 03.09.2012 р.).
Натурна експериментальна установка «Дослідження теплових та гідродинамічних процесів в системі добування та акумулювання теплоти в гірських породах» на території НБС ім. М.М.Гришка НАН України.

Інтелектуальна власність

  • Патент 80052 Україна, МПК С 25 В 9/00, С 25 В 1/00, С 25 В 15/00. Гідроелектролізер / Кудря С.О., Александров А.О.; заявник та патентовласник Інститут відновлюваної енергетики НАН України. № a2005 11865; заявл. 12.12.05; опубл. 25.06.07, Бюл. № 12.
  • Контактна інформація

    Виконавець: Інститут відновлюваної енергетики НАН України

    Проект №1 «Дослідження і оптимізація систем отримання водню шляхом застосування електролізу води з використанням енергії вітру, сонячної радіації та геотермальної енергії»

    Контактна особа:

    Морозов Юрій Петрович

    докт.техн.наук

    Teл. +38 044 206-28-09

    Е-mail: geotherm@ukr.net